JASEŁKA W NASZEJ SZKOLE

            Czas oczekiwania na Boże Narodzenie należy do najpiękniejszych w roku. Dlatego też tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów pod opieką nauczycieli.

            Tak było i w tym roku. Uczniowie przygotowani przez panie: Joannę Jackiewicz, Izabelę Wąsicką. Elżbietę Frankowską, Danutę Rysz- Matyję mieli możliwość zaprezentowania swoich zdolności artystycznych - aktorskich, wokalnych i muzycznych. W pięknej scenografii i w specjalnie przygotowanych kostiumach wprowadzili zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój.

            Mogliśmy po raz kolejny przeżyć historię narodzin Jezusa Chrystusa. Przedstawienie przeplatane było kolędami, pastorałkami w wykonaniu uczniów należących do szkolnego chóru.

            Ogromne zaangażowanie młodych aktorów i czas poświęcony na próby opłacił się. Jasełka bardzo się podobały. Zostały ciepło przyjęte przez publiczność i nagrodzone gromkimi brawami. Dlatego też postanowiono, że w tygodniu przed feriami zimowymi przedstawienie zostanie zaprezentowane również rodzicom.

 

 

”Kultura i szacunek tworzą mój wizerunek”

            Pod koniec grudnia w Szkole Podstawowej w Świedziebni  odbyło się podsumowanie trwającej przez kilka tygodni akcji pt. ”Kultura i szacunek tworzą mój wizerunek”. Przedsięwzięcie miało na celu przypomnienie uczniom, jak ważnym aspektem w życiu codziennym jest poszanowanie drugiego człowieka, używanie zwrotów grzecznościowych oraz wzajemna życzliwość. Uroczysty apel podsumowujący akcję rozpoczął się przezabawnym wykonaniem muzycznym wiersza Jana Brzechwy pt. „Kwoka” przez uczennice klasy 7c. W dalszej części programu artystycznego wystąpili uczniowie klasy 5b.Wydarzenie to zostało zorganizowane przy współpracy nauczycieli: Elżbiety Frankowskiej, Kamili Piekalskiej, Alicji Góralskiej i pedagoga szkolnego Tomasza Niedośpiała.  Mamy nadzieję, że krótka nauka płynąca z przedstawienia będzie owocna i przyniesie  mnóstwo korzyści w dalszym życiu i funkcjonowaniu społecznym naszych uczniów, bo, tak jak kwoka mówiła z przekonaniem: "Grunt to dobre wychowanie!"

 

Spotkanie wigilijne

Dnia 13 grudnia 2018 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie wigilijne z udziałem wszystkich pracowników szkoły.

W pierwszej części spotkania pani dyrektor szkoły złożyła świąteczne życzenia, po czym wszyscy zasiedli do uroczystej kolacji. Po posiłku wspólnie śpiewaliśmy kolędy, panowała bardzo miła atmosfera.

Życzenia i wspólne śpiewanie pozwoliły poczuć rodzinną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i rozpocząć radosne świętowanie narodzin Zbawiciela.

 

„Ojczyzna słowem malowana”

Pod koniec minionego właśnie roku w naszej szkole odbył się Konkurs Recytatorski Ojczyzna słowem malowana. Było to pewnego rodzaju podsumowanie obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego organizatorkami były nauczycielki języka polskiego: p. Grażyna Jonakowska , p. Anna Manelska i p. Elżbieta Libert- Sternicka.

Celem konkursu było popularyzowanie poezji o tematyce patriotycznej, wyeksponowanie istotnego i oryginalnego dla polskiej poezji     wątku patriotycznego,  zachęcanie do kształtowania poczucia silnej więzi emocjonalnej, społecznej i kulturowej z własnym narodem, z jego historią, tradycją   i wartościami, rozwijanie wrażliwości na słowo poetyckie o tematyce patriotycznej,  utrwalanie poczucia dumy narodowej,  promowanie młodych talentów.

W ostatnim etapie konkursu wzięło udział dwanaścioro uczniów klas IV-VIII. Prezentowali oni wybrany przez siebie wiersz. Komisja konkursowa w składzie: p. Elżbieta Libert-Sternicka, p. Tomasz Niedośpiał,  p. Anna Manelska wyłoniła laureatów konkursu:

 

W kategorii klas IV-V:

I miejsce – Julia Szymańska

II miejsce – Klaudia Biernacka

III miejsce – Zuzanna Cieszyńska

 

 W kategorii klas VI-VIII

I miejsce – Natalia Goławska

II miejsce – Otylia Wojtarowicz

III miejsce – Amelia Łydka

Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.

 

 

Wigilijny czas

            W uroczystym nastroju u  przedszkolaków odbyła się klasowa wigilia. Było dzielenie się opłatkiem i wspólne życzenia, smaczne przekąski, a każdy przedszkolak odświętnie wystrojony z wielkim przejęciem uczestniczył w spotkaniu, które zorganizowały panie wychowawczynie B.Fiszer i E.Gawryszewska.

Dzień Patrona Szkoły Podstawowej w Świedziebni

            W ostatnich dniach listopada w naszej szkole uroczyście obchodzono Dzień Patrona Szkoły. Dla uczniów klas IV - VIII impreza rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem piosenki pt. „Imieniny szkoły”

            Następnie uczeń klasy VII b Michał Bejger przybliżył kolegom i koleżankom sylwetkę ppor. Piotra Wysockiego, przedstawiając prezentację multimedialną. Kolejnym punktem było zaprezentowanie stroju naszego patrona. Każda klasa wybierała jednego reprezentanta, który wcielił się w Piotra Wysockiego. Pomysłowość uczniów przerosła najśmielsze oczekiwania. Ostatecznie konkurs wygrała Zofia Jackiewicz z klasy VI b.  Odbył się również konkurs wiedzy o szkole i patronie. Największą wiedzą w tym zakresie wykazali się uczniowie klasy VIIb.

Andrzejki w Świedziebni

            Tradycji stało się zadość. Dnia 28 listopada w Szkole Podstawowej w Świedziebni odbyła się  zabawa andrzejkowa. Od rana bawili się uczniowie klas młodszych.  Na samym początku „wróżki” przepowiadały przyszłość. Do roli dyskotekowych wróżek zgłosiły się uczennice klas VII i VIII. Wyglądały niczym prawdziwe, etatowe czarownice.

            Dziewczyny zadbały o każdy szczegół, nawet o czarne zęby. Można było poznać m.in. imię swojej drugiej połówki, zawód oraz przyszłe wydarzenia. Po wróżbach wszyscy poszli się bawić, nawet nasze szkolne wróżki. Zabawa była znakomita. Nikt nie podpierał ścian, chyba że ze zmęczenia. Z uczniami bawili się także nasi nauczyciele.

            To była niezapomniana impreza.

Dzień Pluszowego Misia

            W przedszkolu odbyło się święto pluszowego misia. Wszystkie przedszkolaki przyszły dziś do przedszkola ze swoim ulubionym misiem. Były wspólne zabawy, tańce a także bajka. W trakcie zabaw dzieciaki dostały również słodką przekąskę. To był bardzo przyjemny dzień dla wszystkich dzieci. Imprezę przygotowały panie przedszkolanki.

Pasowanie na czytelnika

            20 listopada w Bibliotece szkolnej odbyło się „Pasowanie na czytelnika” dla uczniów klasy pierwszej. Maluchy zostały zapoznane z regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczanie książek i zapoznały się z układem książek w bibliotece. Złożyły uroczyste przyrzeczenie, że będą aktywnymi czytelnikami biblioteki. Otrzymały również upominek książkowy, który ufundowała Rada Rodziców. Na koniec spotkania każdy pierwszak samodzielnie wypożyczył książek do przeczytania. Spotkanie zorganizowała bibliotekarka szkolna Renata Cieciórska.

 

Poeci dla dzieci... patriotycznie!

19 listopada w Szkole Podstawowej w Świedziebni odbyło się cykliczne spotkanie czytelnicze "Poeci dla dzieci... patriotycznie" dla uczniów klas 1-3. na spotkanie przyjechali również uczniowie ze szkół filialnych w Michałkach i Zasadach. Na spotkaniu uczniowie wysłuchali pogadanki o Ojczyźnie, o godle państwowym i fladze, a także o hymnie. Obejrzeli ciekawe prezentacje multimedialne, śpiewali patriotyczne piosenki i rozwiązywali zadania o treści patriotycznej. Na koniec zabawy wicedyrektor szkoły M.Opaluch przeczytała uczniom fragment książki "Mam gen wolności"/ Organizatorami spotkania były: R.Cieciórska, D.Rysz-Matyja, I.Wąsicka i K.Falkowska.

XVIII Dzień Papieski

Dnia 25 października odbył się apel na którym uczciliśmy XVIII Dzień Papieski zatytułowany w tym roku „ PROMIENIOWANIE OJCOSTWA”. Program słowno- teatralny został przygotowany przez p. Joannę Jackiewicz, oprawę muzyczną przygotowała   p. Elżbieta Frankowska.

 Program słowny przypominający nam tę wspaniałą postać Ojca Swiętego Jana Pawła II zaprezentowali uczniowie klasy Va i VIIb  natomiast  scenkę o naszym dzieciństwie , latach młodości , dorastaniu i stawaniu się rodzicami przedstawili uczniowie klasy IIa.

 

Ślubowanie pierwszaków

            18 października w Szkole Podstawowej w Świedziebni odbyło się uroczyste ślubowanie pierwszaków na ucznia. W doniosłej atmosferze i wspaniałych humorach uczniowie zostali prawowitymi uczniami naszej szkoły. Pierwszaki zaprezentowali swoim rodzicom oraz wszystkim gościom piękne wierszyki i nowoczesne tańce do muzycznych przebojów, Zostali również obsypani podarunkami od Rady Rodziców, Wójta Gminy, starszych kolegów z klas drugich a także od samorządu uczniowskiego. Życzymy im wszystkim samych miłych chwil w naszej szkole i najlepszych ocen. Imprezę przygotowała wychowawczyni klasy  M. Opaluch.

Dzień Białej Laski

            Już po raz kolejny 15 października w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Białej Laski nawiązujące do Międzynarodowego Dnia Osób Niewidomych.

            Dzieci z klas I-III przybyły na salę gimnastyczną, na której klasa II b przygotowała  mity i stereotypy osoby niewidomej, które często są barierą nie do pokonania i prowadzą do dyskryminacji drugiego człowieka lub do krzywdzącej go oceny.

            Dzieci obejrzały film instruktażowy, w jaki sposób pomagać osobie niewidomej. Zapoznały się ze specjalistycznymi urządzeniami, jakich używają na co dzień osoby niewidome i słabowidzące. Dzieci przekonały się również, że osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą  podobnie do swoich rówieśników spędzać czas wolny, pływać, grać w piłkę i jeździć na rowerze. To wszystko umożliwia nam współczesna technika, jednak  bez wsparcia, akceptacji drugiego człowieka jest to trudne. Uczniowie z zaciekawieniem obejrzeli film o psie przewodniku. Spotkanie zakończyło się usystematyzowaniem zdobytej wiedzy i wręczeniem dla każdego ucznia plakietki  wspierającej osoby niewidome.

            Mamy nadzieję, że ta wiedza spowoduje zmianę myślenia albo pomoże otworzyć oczy, tym, którzy mają błędne przekonania i poglądy na temat osób z niepełnosprawnością wzroku.

 

Dzień Edukacji Narodowej

            Na co dzień tłumaczą nowe tematy, odpytują, sprawdzają klasówki. To nasi nauczyciele.
            Nauczyciele  14 października mają swoje święto. Z tej okazji w naszej szkole  już 12 października odbył się uroczysty apel. Uczestniczyli w nim wszyscy pracownicy szkoły.  Na początku zostały odczytane życzenia. W dalszej części uroczystości zebrani obejrzeli część artystyczną przygotowaną głównie  przez uczniów kl. 7c pod opieką pań: Elżbiety Libert- Sternickiej, Barbary Maciejewskiej, Elżbiety Frankowskiej. Była to scenka pt. „Obyś cudze dzieci uczył”, za którą aktorzy otrzymali  od publiczności wielkie brawa.  Chór szkolny, jak zawsze, zachwycił pięknym śpiewem a dodatkowo wzbogacił swój występ grą na fletach.  Było to miłe spotkanie a odświętna atmosfera panowała w szkole przez cały dzień.

 

Wycieczka do kina

                W dniu 27.09.2018r. uczniowie klas 8a oraz 8b wzięli udział w wycieczce do kina na film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Produkcja ta to opowieść o polskich lotnikach inspirowana bestsellerem Arkadego Fiedlera o tym samym tytule.

            Film ten był połączeniem lekcji historii i języka polskiego, gdyż przebieg II wojny światowej to zagadnienia omawiane na lekcjach historii, a książka pt. „Dywizjon 303” jest lekturą ósmoklasistów.

            Film opowiada o polskich  lotnikach, którzy  początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) tworzą elitarną jednostkę - Dywizjon 303, który nie ma sobie równych. Film bardzo spodobał się młodej publiczności, czego dowodem była cisza podczas seansu. Ponadprzeciętne umiejętności i niezwykły patriotyzm polskich lotników mogą być przykładem dla kolejnych pokoleń Polaków, czym jest prawdziwe bohaterstwo. Szczególnie w tak ważnym momencie dla Polski, jakim jest 100- lecie odzyskania niepodległości.

            Drugim punktem wycieczki był pobyt  w Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie. Wycieczka wzbogaciła historyczną wiedzę o regionie.

            W trakcie pobytu w Muzeum uczniowie zapoznali  się z historią szkolnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem ziemi dobrzyńskiej, poznali  wnętrze dawnej klasy wraz z jej wyposażeniem.

            Następnie zwiedzili Piwnice Domu Kaźni. Tam uczestniczyli w zapadającej w pamięci lekcji historii o krzywdzie doznanej od hitlerowskiego okupanta w latach II wojny światowej. Wystawa przypomina o  męczeńskiej śmierci Polaków i Żydów, nauczycieli, ziemian, księży, robotników i chłopów. Wśród pomordowanych znaleźli się także mieszkańcy Świedziebni i okolic, co szczególnie poruszyło młodzież.

            Po tak bogatej w wiadomości historyczne wycieczce wróciliśmy do szkoły, skąd wszyscy rozjechali się do domów. Opiekę nad uczniami w czasie wycieczki sprawowali: p. Mariusz Bejger, p. Renata Cieciórska, p. Elżbieta Libert- Sternicka, p. Anna Manelska.

 

Sprzątanie Świata

            „Sprzątanie świata” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Od 1994 roku, w trzeci weekend września wszyscy, którym zależy na ochronie środowiska, prowadzą działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów.  Zgodnie z założeniami tego dnia również w naszej szkole został zorganizowany dzień sprzątania najbliższej okolicy. 21 września każda klasa wybrała jedno miejsce i wyruszała o innej godzinie do realizacji zadania. Wszyscy bardzo dobrze się bawili przy segregowaniu śmieci oraz cieszyli, że chociaż trochę mogli pomóc przy sprzątaniu świata.

 

Dzień Chłopaka

            W czwartek 27 września odbyła się dyskoteka zorganizowana przez Samorząd Uczniowski z okazji Dnia Chłopaka. Impreza od dłuższego czasu niezwykle oczekiwana przez młodzież spragnioną zabawy i tańca odbyła się w godzinach popołudniowych od 15.30 do 19. Wszyscy bawili się wyśmienicie, w sposób szczególny uczniowie klas IV, gdyż byli na takiej imprezie w naszej szkole po raz pierwszy. W całej szkole słychać było rozmaite muzyczne hity. Chłopcy od razu zaczęli prosić dziewczyny do tańca.  Po chwili nikt nie siedział na ławkach. Wszyscy byli zajęci tańczeniem do swoich ulubionych piosenek. Kolorowe, migające światła dodawały uroku.

            Gdy zabawa się skończyła wszyscy zadowoleni wrócili do domów. Jedno jest pewne: dyskoteka integracyjna była fantastyczna. Nad jej przebiegiem czuwały panie Katarzyna Kamińska i Maja Lewandowska, a ponadto opiekę sprawowali wszyscy wychowawcy klas IV-VIII.

 

Spotkanie z policjantem

            12 września 2018r. w naszej  szkole odbyło się spotkanie z policjantem z Posterunku  Policji w Górznie- asp. sztab. Andrzejem Tomaszewskim.

            Tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo. Policjant rozmawiał  z uczniami o bezpiecznym poruszaniu się po ulicach, a w szczególności  omówił zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły. Przypomniał również o korzyściach wynikających z  noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź plecaku oraz o tym,  jak należy zachować się, gdy spotkamy obcą osobę. Podczas spotkania z policjantem uczniowie klas starszych mogli dowiedzieć się, jak unikać zagrożeń związanych z nieumiejętnym korzystaniem z portali społecznościowych i telefonów komórkowych. Funkcjonariusz omówił sposoby unikania niebezpiecznych sytuacji.

            Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali rad i wskazówek zaproszonego gościa.

Narodowe Czytanie

                7 września 2018 roku uczniowie  naszej szkoły pod opieką pań polonistek i pani bibliotekarki przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania  zainicjowanej i promowanej przez Parę Prezydencką.

            Tegoroczna odsłona akcji odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji, podczas której czytane są aż dwie lektury.

            Lekturą Narodowego Czytania na kulminację akcji 8 września 2018 roku ustanowiono Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Ponadto Para Prezydencka zaproponowała do czytania przez cały rok 44 teksty Antologii Niepodległości.

            Przedwiośnie to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej.

            Udział  w Narodowym Czytaniu polegał na przybliżeniu uczniom fragmentów powieści. Wybrane rozdziały czytali między innymi: Otylia Wojtarowicz, Karol Sztandarski i Michał Bejger. W  ich  interpretacji  wysłuchaliśmy   fragmentu rozdziału pt. „Szklane domy”.
            Mamy nadzieję, że wielu uczniów sięgnie po tę lekturę i przeczyta ja w całości.
Akcja ta służy bowiem promowaniu czytelnictwa, wzmacnianiu tożsamości narodowej, kształtowaniu postawy szacunku wobec polskiej literatury i kultury oraz wzbudzaniu szacunku dla polszczyzny.

Rozpoczęcie roku szkolnego

            3 września 2018 r. odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 dla uczniów  naszej szkoły. Dzieci i ich rodziców zebranych w sali gimnastycznej  przywitała dyrektor szkoły  p. Wiesława Zalewska oraz wicedyrektor  p. Marlena Opaluch. Pani dyrektor ciepłe słowa skierowała szczególnie do uczniów klas pierwszych, którzy rozpoczną swoją edukację w murach Szkoły Podstawowej w Świedziebni.  Przedstawiła nauczycieli, którzy w tym roku rozpoczęli pracę w naszej szkole. Przedstawiła również  przydział wychowawców do klas oraz poinformowała uczniów i ich rodziców o bogatej ofercie edukacyjnej przygotowanej na zbliżający się rok szkolny. Pani dyrektor wszystkim uczniom życzyła wielu sukcesów w nowym roku szkolnym, nauczycielom wytrwałości, a rodzicom satysfakcji z osiągnięć swoich dzieci. Tak było 3. września.

            A co będzie dalej? To już wiadomo – podręczniki, plan lekcji, sprawdziany i… na końcu egzamin oraz zasłużone wakacje, bo przecież „Wakacje będą znów!”