Zbiórka żywności

W okresie przedświątecznym szkolny wolontariat zorganizował zbiórkę żywności trwałej, w wyniku której przygotowane zostały paczki dla 4 rodzin potrzebujących wsparcia. Dzięki dzieciom z oddziałów przedszkolnych, uczniom i nauczycielom zebrano następujące artykuły żywnościowe:

Makaron- 19, Ryż- 7, Kasza- 3, Mąka- 11, Cukier- 13, Budyń- 8, Galaretka- 2, Sól- 2, Ciastka- 8,  Czekolady- 12, Cukierki- 28, Batony- 4, Mleko- 1, Płatki śniadaniowe- 2, Dżem- 3, Olej- 1, Fasola- 1, Herbata- 7, Konserwy- 4.

Do każdej paczki dołączono również jabłka, dostarczone przez jednego z rodziców.

Wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy! 

Kartki świąteczne

14 grudnia przedstawiciele szkolnego wolontariatu obdarowali kartkami świątecznym członków stowarzyszenia Katolik oraz gości zaproszonych do Gminnej Biblioteki Publicznej. Kartki świąteczne zostały własnoręcznie wykonane przez uczniów naszej szkoły w ramach konkursu na najpiękniejszą kartkę świąteczną. 

Wycieczka do Torunia

11 grudnia 2017r. uczniowie klas siódmych uczestniczyli w wycieczce do Torunia. Głównymi punktami programu było: Centrum Edukacji Ekologicznej Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania EcoKid,  Park Trampolin JUMP ARENA oraz rozgrywki laserowego paintballa na Laser Arenie BUNKIER51. Opiekę nad młodzieżą sprawowały: Justyna Gadomska, Ewa Kęsicka, Beata Wojtarowicz, Joanna Zielińska. 

 

 Zbiórka żywności

W dniach 1.12.- 12.12.2017r., w ramach działalności szkolnego wolontariatu, odbywa się zbiórka żywności trwałej dla osób potrzebujących. Potrzeba tak niewiele, np. czekoladę, makaron, ciastka, kisiel, budyń, galaretkę, batony, ryż, soki, herbatę, kawę, sól, mąkę, zupki, owoce itp. Zachęcamy do włączenia się w niesienie pomocy potrzebującym, aby umilić im świąteczny czas. Wszystkie zebrane produkty (dostarczone do opiekuna wolontariatu- Izabeli Jabłońskiej) zostaną przeznaczone na paczki świąteczne dla osób potrzebujących z naszej gminy. Dziękujemy!!!

 

Warsztaty z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej

Dnia 27.11.2017r. odbyły się warsztaty z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów klas I-III. W ramach praktycznych ćwiczeń uczniowie przypomnieli sobie ważne numery ratunkowe, przeprowadzali scenki przykładowego wykonania rozmowy z dyspozytorem pogotowia ratunkowego, nauczyli się sposobu postępowania z osobami nieprzytomnymi i oddychającymi (układanie w pozycji bezpiecznej) oraz z osobami nieprzytomnymi, które nie oddychają (resuscytacja krążeniowo- oddechowa). Wszyscy uczestnicy z dużym zainteresowaniem angażowali się w ćwiczenia, min. z wykorzystaniem fantomów. Warsztaty przeprowadziła Izabela Jabłońska, opiekun szkolnego wolontariatu.

 

Poeci dla dzieci

W piątek odbyło się cykliczne spotkanie czytelnicze „Poeci dla dzieci” dla klas 1-3. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia świątecznej bajki, wykonania pracy plastycznej, która zagości w klasie oraz wysłuchania bajki czytanej przez wicedyrektor szkoły Marlenę Opaluch pt. ”Bajki na Boże Narodzenie”. Na koniec spotkania każdy uczeń otrzymał słodkiego mikołaja, którego ufundowała dyrekcja szkoły. Spotkanie przygotowały: p. R. Cieciórska, p. I. Jabłońska, p. I. Wąsicka i p. W. Żulewska. 

Przez całą zimę słodko sobie śpi.

A słodko dlatego, że miód mu się śni.

Pluszowy przyjaciel z oklapniętym uszkiem,

wskakuje wieczorem pod Twoją poduszkę…

Miś.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

30 listopada 2017r. w oddziałach przedszkolnych pojawili się pluszowi przyjaciele, do sal zawitały misie.  Dzieci uczestniczyły na wspólnym spotkaniu podczas Światowego Dnia Pluszowego Misia.

Wspólne czytanie bajek oraz opowiadań wprowadziło dzieci w baśniowy świat pełen marzeń. Pani Małgorzata Bejger oraz  Pani Renata Cieciórska umiliły dzieciom ten dzień czytając „Przygody Kubusia Puchatka” oraz „Misiowe przygody.”

Odbył się konkurs wiedzy o misiach, w którym uczestniczyły pary reprezentujące każdy oddział.  Bohaterami konkursu były misie: Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, Masza i Niedźwiedź, Gumisie.

Na zakończenie wspólnie odśpiewano piosenkę „Jadą misie.”

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia przygotowały:

p. Beata Fiszer, p. Iwona Lamparska,

p. Paulina Orłowska-Kamińska, p. Marta Skierska.

 

Andrzejki w oddziałach przedszkolnych

Od samego rana trwały zabawy, wróżby i tańce andrzejkowe, które przygotowały wychowawczynie dla swoich maluchów. 

Koncert Majki Jeżowskiej

Oddziały przedszkolne 0a i b wzięły udział w koncercie muzycznym Majki Jeżowskiej, który odbył się w BDK w Brodnicy. 

Andrzejki

W czwartek w godzinach przedpołudniowych odbył się apel z okazji Dnia Patrona Szkoły, na którym uczniowie z klasy VIb przybliżyli kolegom i koleżankom postać ppor. Piotra Wysockiego. Odbył się również konkurs wiedzy o szkole i patronie, który wygrała klasa VIa.  Rozstrzygnięto konkurs plastyczny na portret patrona. Najlepsze prace stworzyły Zuzanna Cieszyńska z kl.IVb, Oliwia Raszkowska z kl.VIIb i Kamila Górtatowska z Wiktorią Zdrojewską z kl.Va. Mieliśmy także gości specjalnych: Marylę Rodowicz i Zenona Martyniuka, którzy zaśpiewali swój szlagier „ Przez twe oczy zielone”, oraz zespół taneczny „Jagódki”. Po południu wszyscy uczestniczyli w szkolnych andrzejkach. 

Andrzejki klas I-III

23 listopada 2017r. w Szkole Podstawowej w Świedziebni odbył się Dzień Patrona Szkoły. Apel poświęcono patronowi szkoły ppor. Piotrowi Wysockiemu, na kórym przybliżono postać patrona oraz przypomniano  historię powstania sztandaru szkoły. Po najważniejszej uroczystości klasy młodsze zaprezentowały się w strojach andrzejkowych i bawiły się w andrzejkowe wróżby. Gośćmi honorowymi byli uczniowie ze szkół filialnych w Michałkach i w Zasadach, gdzie wszyscy tańczyli przy muzyce tanecznej.

           LISTOPADOWY TURNIEJ W PIŁKĘ RĘCZNĄ

22 listopada 2017 roku w hali sportowej gimnazjum w Świedziebni odbyły się gminne zawody w piłkę ręczną dziewcząt i chłopców ( rocznik 2005 i młodsi) o Puchar Wójta Gminy Świedziebnia dla szkół podstawowych z terenu gminy.

Wyniki spotkań w kategorii dziewcząt:

I miejsce – Szkoła Podstawowa w Świedziebni

II miejsce – Szkoła Podstawowa w Janowie

Klasyfikacja końcowa w grupie chłopców:

I miejsce – Szkoła Podstawowa w Świedziebni

II miejsce – Szkoła Podstawowa w Janowie

 

Skład zwycięskich drużyn ze Szkoły Podstawowej w Świedziebni :

·         drużyna dziewcząt – Jackiewicz Zofia, Jakubowska Martyna, Duszyńska Marta, Bartoszewska Małgorzata, Goławska Natalia, Łydka Amelia, Klonowska Aleksandra i Grochowalska Hanna

·         drużyna chłopców -Brześkiewicz Jakub, Brześkiewicz Mateusz, Smoliński Artur, Bałtowski Jakub, Górtatowski Piotr, Jabłoński Bartłomiej, Watkowski Mateusz, Wiśniewski Krystian, Giziewski Jakub, Wesołowski Kamil i Grochowalski Mateusz.

 

Warsztaty „Ręce pełne pomysłów”

W naszej szkole odbyły się warsztaty „Ręce pełne pomysłów”, na których dzieci z klas przedszkolnych i klas 1-3 wykonały śliczne maskotki. Nie bez przyczyny mówi się, że nauka to najlepsza zabawa. Bawiąc się dziecko uczy się najwięcej. Wynika to z jego potrzeb i chęci odkrywania świata, a także szukania nowych zainteresowań. Poprzez kreatywność zachęcamy dziecko do nauki. Nie sztuką jest znudzić odbiorcę, lecz go zainteresować i pobudzić do działania. Dlatego w nowoczesnej pedagogice zabawa wykorzystywana jest dla celów edukacyjnych i wychowawczych, ponieważ właśnie podczas zabawy dzieci wykazują największe zainteresowanie. 

.

11 listopada Święto Niepodległości

10 listopada odbyła się w Szkole Podstawowej w Świedziebni akademia z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystości uczestniczyli wszyscy uczniowie i nauczyciele. Część artystyczna zaprezentowana przez czwartoklasistów i zespół wokalny wprowadziła nas w odświętną atmosferę i była ciekawą lekcją historii. Montaż słowno-muzyczny pozwolił obecnym przenieść się w ważną dla Polaków przeszłość i poczuć, czym był dla naszych przodków patriotyzm.

Występ nagrodzono głośnymi brawami oraz podziękowaniami dla uczniów i przygotowujących z nimi program nauczycieli - p. Grażyny Jonakowskiej, p. Elżbiety Frankowskiej, p. Mariusza Bejgera.

XVII Dzień Papieski

Dnia 31 października 2017 roku odbył się w naszej szkole apel z okazji XVII Dnia Papieskiego pod hasłem „ Idźmy naprzód z nadzieją”. Poprzez Dzień Papieski docieramy do głębi nauczania Papieża Polaka.

Apel został przygotowany przy współpracy pani Elżbiety Frankowskiej (strona wokalna) oraz pani Joanny Jackiewicz (scenariusz i dekoracja)

Podczas apelu został rozstrzygnięty konkurs różańcowy. W konkursie wzięło udział 30 dzieci.

  W kategorii klas I-III

I miejsce Patrycja Boniecka kl.3a

II miejsce Mikołaj Aranowski kl. 1a

III miejsce Krzysztof Mikołajczak kl. 3a

W kategorii klas IV-VI

I miejsce Amelia Łydka 6c

II miejsce Bartek Chojnowski 5b

III miejsce Jakub Olwert 5a

Wszystkie dzieci z oddziałów przedszkolnych ,które wykonały różańce (8 dzieci) otrzymały książeczki, magnesy w wizerunkiem dzieci z Fatimy,  aniołki i lizaki. Pozostałe dzieci jako nagrody pocieszenia otrzymały również słodkości, zakładki i aniołki.

Zebranie z rodzicami

Dnia 8 listopada 2017r. odbędzie się zebranie z rodzicami:

·        1600 – Szkoła Podstawowa w Świedziebni

·        1330 – Szkoła Filialna w Michałkach

·        1400 – Szkoła Filialna w Zasadach

 

Październikowe turnieje sportowe

W dniu 4 październik 2017r. na boisko Orlik w Świedziebni odbyły się zawody w piłce nożnej chłopców rocznik 2005 i młodsi o puchar ufundowany przez Wójta Gminy Świedziebni Szymona Zalewskiego. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Świedziebni rywalizowali w nich z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Janowie. Mecz zakończył się zwycięstwem drużyny ze Szkoły Podstawowej w Świedziebni w składzie: Jakub Brześkiewicz, Mateusz Brześkiewicz, Jakub Arentowicz, Jakub Bałtowski, Kacper Filipski, Bartłomiej Jabłoński, Marek Watkowski, Mateusz Watkowski, Krystian Wiśniewski i Jakub Giziewski.

17 października 2017r. na boisku Orlik zorganizowano również turniej piłki nożnej o Puchar Wójta Gminy Świedziebnia dla chłopców z rocznika 2002-2004 (kl.VII i Gimanzjum). Do rywalizacji stanęły drużyny ze Szkoły Podstawowej w Świedziebni i Janowa oraz uczniowie z Gimnazjum w Świedziebni. Turniej rozegrano systemem "każdy z każdym". W końcowej klasyfikacji uczniowie naszej szkoły zajęli III miejsce. Drużyna grała w składzie: Dominik Ciura, Mateusz Kmiecik, Konrad Lesiak, Mateusz Sugalski, Krzysztof Urbański, Łukasz Watkowski, Kamil Wesołowski, Patryk Ulaszewski i Maksymilian Wojtarowicz.

GRY SPORTOWE I STOLIKOWE DLA KLAS IV – VII.  

W piątek 20 października 2017r. uczniowie klas IV-VII ze Szkoły Podstawowej w Świedziebni uczestniczyli w zajęciach popołudniowych pod hasłem„ Gry sportowe i stolikowe – mega rozwojowe”. Spotkanie dla uczniów, rodziców i nauczycieli zorganizowały p. Anna Stawicka, p. Beata Wojtarowicz, p. Aneta Kilińska, p. Joanna Jackiewicz i p. Barbara Maciejewska.

 Czas na las

Uczniowie klas siódmych wraz z opiekunami udali się do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Rudzie na warsztaty integracyjne. Młodzież spacerowała po ścieżce edukacyjnej z p. Karoliną, która przygotowała ciekawe zadania do wykonania. Mieliśmy też okazję zaobserwować piękno polskiej jesiennej przyrody.

Umiemy  pomagać!

W naszej szkole odbyły się warsztaty dla klas 5 z ratownikiem medycznym p. Arkadiuszem Budką. Każdy uczestnik warsztatów został przeszkolony w ramach  udzielania  pierwszej pomocy poszkodowanym.  

Ślubowanie klas pierwszych

18 października 2017 roku uczniowie klas pierwszych przystąpili do grona uczniów Szkoły Podstawowej w Świedziebni. W ich wykonaniu były wierszyki i piosenki. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki od Rady Rodziców, Samorządu Uczniowskiego i Wójta Gminy.

Uroczystość przygotowały wychowawczynie klas pierwszych p. I. Wąsicka i p.W. Żulewska.

Dzień Białej Laski

Uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w spotkaniu poświęconym ludziom niewidomym i słabo widzącym z okazji Dnia Białej Laski, który przygotowali koledzy z klasy 3b.Przekazali wszystkim ,jak należy postępować z takimi osobami i jak im pomagać. Zaprezentowali też nowinki techniczne, którymi posługują się ludzie niewidomi. Spotkanie zorganizowały p.M.Kowalska i p.W.Żulewska.

Dobra gotowana, dobra i surowa.
Choć nie pomarańcza, lecz pomarańczowa.
Kiedy za zielony pociągniesz warkoczyk, wnet z ziemi wyskoczy...

Marchewka

Dzień Marchewki

Dnia 13 października w oddziałach przedszkolnych uroczyście obchodzono Dzień Marchewki. Podczas zajęć dzieci wykonały różnorodne prace plastyczne, nauczyły się wierszyków oraz piosenek z tytułową marchewką.  Zwieńczeniem dnia była wspólna degustacja smakołyków z marchewki.

Dzień Marchewki zorganizowały i przeprowadziły

 p. Paulina Babyszko, p. Beata Fiszer, p. Iwona Lamparska,

p. Marta Skierska, p. Bożena Wojdyło.

DZIEŃ NAUCZYCIELA

            Dzień Edukacji Narodowej to świetna okazja do wspólnego spotkania. Uczniowie klasy 6c sprawili wszystkim nauczycielom przyjemną niespodziankę i zaprezentowali całej społeczności szkolnej przedstawienie „ Firma –Nauczyciel z klasą” , gdzie przedstawiono nauczycielską modę , oczywiście z przymrużeniem oka. Były również życzenia od Dyrektor szkoły, która wyróżniła kilkoro nauczycieli: p. M. Lewandowską, P. M. Kopiczyńską,p. E. Frankowską i p. R. Cieciórską. Nagrodę wójta otrzymał p. M. Bejger. Życzenia całemu personelowi szkoły złożył Samorząd Uczniowski oraz przewodnicząca Rady Rodziców  p. B.Szefler.  Apel przygotowały p. J. Zielińska i p. E. Frankowska.

 

Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Edukacji Narodowej! :)  

Z wizytą w Bibliotece Publicznej

13 października 2017r. w Bibliotece Publicznej w Świedziebni uczniowie klas 1-3 wraz z nauczycielami wzięli udział w spotkaniu autorskim z autorką wierszy i opowiadań dla dzieci Elżbietą Bednarczyk. Autorka od 20 lat mieszka w Australii. Podczas spotkania opowiadała młodym czytelnikom jak wygląda życie codzienne w Australii, jak żyją tam dzieci, do jakich szkół chodzą i jak mieszkają wyświetlając piękne slajdy. Uczniowie mieli też możliwość zakupić książki, które napisała autorka.

Wpadła gruszka do fartuszka,

a za gruszką dwa jabłuszka,

lecz śliweczka wpaść nie chciała,

bo śliweczka niedojrzała!

Dzień jabłuszka- przedszkolaki z wizytą w sadzie

Korzystając z gościnności Państwa Juchnowskich dzieci  z oddziałów 0A, 0B, 0C, OD dnia 5 października odwiedziły sad. Dzieci zgłębiły tajniki uprawy i produkcji owoców.  Zapoznały się z zawodem sadownika  oraz wybranymi gatunkami drzew owocowych.  Zwiedziły sad, magazyn i chłodnie.

Zwieńczeniem dnia były zajęcia organizowane w poszczególnych grupach, podczas których dzieci poznały wiersze i piosenki o tematyce zdrowego odżywiania się, wykonały różnorodne prace plastyczne, degustowały owoce.

Dzień jabłuszka zorganizowały i przeprowadziły

 p. Paulina Babyszko, p. Beata Fiszer, p. Iwona Lamparska,

p. Marta Skierska, p. Bożena Wojdyło.

 

Spotkanie z pielęgniarką szkolną

W szkole odbyło się spotkanie klas I-III z pielęgniarką szkolną panią Mają Getka, która przedstawiła uczniom zasady zdrowego odżywiania, aktywnego spędzania czasu wolnego oraz przestrzegania zasad higieny.

Gry stolikowe w szkole

W piątek  po południu odbyło się zorganizowane spotkanie sportowo – stolikowe pt. „Gry i zabawy stolikowe- mega rozwojowe” dla chętnych dzieci, rodziców i nauczycieli klas młodszych. Spotkanie zorganizowały: R.Cieciórska, I.Wąsicka, A.Stawicka i A.Zielińska.

Spotkanie ze strażakiem

Dla klas 1-3 oraz klas 5 zorganizowano spotkanie z przedstawicielem Państwowej Straży Pożarnej w Brodnicy, panem R. Czarneckim na temat unikania zagrożeń i reagowania na niebezpieczne sytuacje w najbliższym otoczeniu.

Jestem bezpieczny w najbliższym otoczeniu”- konkurs plastyczny

            Konkurs plastyczny „ Jestem bezpieczny w najbliższym otoczeniu” skierowany był do uczniów klas I –III w ramach programu „Bezpieczna +”. Głównym celem konkursu było przypomnienie zasad bezpiecznego poruszania się dzieci po drodze, zastosowanie zasad bezpieczeństwa w praktyce oraz zwrócenie uwagi na lokalne zagrożenia, jakie mogą spotkać dzieci.

W konkursie udział wzięło 28 uczniów.

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce- Magdalena Sokołowska IIIb

II miejsce- Mikołaj Aranowski Ia

III miejsce- Blanka Smoleńska Ia

Wyróżnienie- Klaudia Biernacka IIIb

Wszystkie prace wzbudziły zachwyt. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki.Wyróżnione prace można obejrzeć na gazetce w holu szkoły. Organizatorem konkursu była pani Małgorzata Kowalska.

Warsztaty

W naszej szkole odbyły się warsztaty dla uczniów nt. „Porozumienie bez przemocy M.Rosenberga w szkole”, oraz mediacje konfliktów wg Porozumienia bez przemocy dla uczniów klas siódmych prowadzone przez panią Bernadettę Jabłońską z Ośrodka Konsultacyjno- Edukacyjnego i Wsparcia Rodziny w Olsztynie.

Wycieczka do Państwowej Straży Pożarnej w Brodnicy

W piątek uczniowie klasy 3a i 3b udali się na wycieczkę do Państwowej Straży Pożarnej w Brodnicy, aby zobaczyć z bliska pokazy strażaków, obejrzeć profesjonalny sprzęt strażacki i zapoznać się z odpowiedzialną i ciężką pracą strażaka.

Dyskoteka integracyjna

Jak co roku we wrześniu odbyła się dyskoteka integracyjna dla uczniów klas 4-7 oraz wszystkich nauczycieli. Nowi uczniowie klas czwartych zaprezentowali się w swojej nowej odsłonie wraz z wychowawcami. Zabawa udała się wspaniale.

 

30 września – Dzień Chłopaka!

W Dniu Chłopaka,

wszystkim Chłopakom

wszystkiego co

najlepsze:

mnóstwo radości, zdrowia, szczęścia i pomyślności.

 

Wyjazd do Ośrodka Edukacji Ekologicznej

 Dnia 25 września 2017 r. uczniowie klas IV b i IV c wyjechali do Ośrodka Edukacji Ekologicznej „Wilga” w Górznie. Podczas zajęć terenowych przeprowadzonych na obszarze Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego dzieci miały okazję w praktyce określać kierunki geograficzne oraz  zweryfikować zdobytą wiedzę na temat środowiska przyrodniczego. Grupą szkolną opiekowali się nauczyciele: Monika Kowalska, Michał Straus i Beata Wojtarowicz.

Zajęcia z sesnoplastyki.

Przedszkolaki z oddziału OB  dnia 14 września uroczyście pożegnały wakacje. Dzieci uczestniczyły w zajęciach z sensoplastyki, rozwijających zmysły polisensoryczne oraz kreatywność. Z artykułów spożywczych wyczarowały piasek. 

Wycieczka do lasu

Uczniowie klas 1-3 w pierwszych dniach września, udali się na wycieczkę do Ośrodka Edukacji Ekologicznej GLPK w Rudzie na warsztaty na temat zachowania zasad bezpieczeństwa w kontakcie z przyrodą. 

 

Zebranie z rodzicami

Dnia 12 września 2017r. odbędzie się zebranie z rodzicami:

·        1600 – Szkoła Podstawowa w Świedziebni

·        1330 – Szkoła Filialna w Michałkach

·        1400 – Szkoła Filialna w Zasadach

 

Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 odbędzie się 4 września 2017 roku (poniedziałek) o godzinie 9.00