Bezpieczni w sieci

1. Pamiętaj o uruchomieniu firewalla. Najlepiej na poziomie średniej ochrony z możliwością ustalania reguł. Jeżeli nie jesteś pewien czy sobie poradzisz z ręczną obsługą reguł, możesz ustawić średni lub nawet wysoki poziom ochrony.

2. Zainstaluj i używaj oprogramowania przeciw wirusom i spyware. Najlepiej stosuj ochronę w czasie rzeczywistym.

3. Aktualizuj - oprogramowanie oraz bazy danych wirusów (dowiedz się czy twój program do ochrony przed wirusami posiada taką funkcję i robi to automatycznie, często nie mają jej programy darmowe).

4. Nie otwieraj plików nieznanego pochodzenia.

5. Nie korzystaj ze stron banków, poczty elektronicznej czy portali społecznościowych, które nie mają ważnego certyfikatu, chyba, że masz stuprocentową pewność z innego źródła, że strona taka jest bezpieczna.

6. Nie używaj niesprawdzonych programów zabezpieczających czy też do publikowania własnych plików w Internecie (mogą one np. podłączać niechciane linijki kodu do źródła strony).

7. Co jakiś czas skanuj komputer i sprawdzaj procesy sieciowe - jeśli się na tym nie znasz poproś o sprawdzenie kogoś, kto się zna. Czasami złośliwe oprogramowanie nawiązujące własne połączenia z Internetem, wysyłające twoje hasła i inne prywatne dane do sieci może się zainstalować na komputerze mimo dobrej ochrony - należy je wykryć i zlikwidować.

8. Sprawdzaj pliki pobrane z Internetu za pomocą skanera, nawet jeśli wydają się niezarażone (ostrożności nigdy za wiele).

9. Staraj się nie odwiedzać zbyt często stron, które oferują niesamowite atrakcje (pieniądze, darmowe filmiki, muzykę, albo łatwy zarobek przy rozsyłaniu spamu) - często na takich stronach znajdują się ukryte wirusy, trojany i inne zagrożenia.

10. Ważna zasada dotycząca bezpieczeństwa osobistego: nie zostawiaj danych osobowych w niesprawdzonych serwisach i na stronach, jeżeli nie masz absolutnej pewności, że nie są one widoczne dla osób trzecich.

11. Nie wysyłaj w e-mailach żadnych poufnych danych.

12. Bądź dyskretny. Informacje, które publikujesz, stają się publiczne i widoczne dla wszystkich. Nie wstawiaj informacji lub obrazków, których nie chcesz udostępniać całemu światu. Uważaj – mogą zostać przekazane dalej!

13. Bądź anonimowy. Nie dziel się prywatnymi lub bardzo osobistymi informacjami. Nigdy nie zamieszczaj lub wysyłaj czegokolwiek, co może posłużyć do zlokalizowania ciebie lub innej osoby (na przykład imienia i nazwiska, adresu e-mail, czy też adresu domowego lub numeru telefonu).

14. Zachowaj dystans. Nie organizuj spotkań z przypadkowymi osobami poznanymi w sieci. Jeśli już musisz, spotykaj się wyłącznie w bezpiecznych i publicznych miejscach, powiadom kogoś o swoich planach i przyprowadź ze sobą znajomego. Jeśli nie jesteś pełnoletni, poproś rodziców lub opiekunów o pozwolenie i weź ich ze sobą.

15. Bądź szczery. Możliwe, że kusi cię udawanie kogoś, kim nie jesteś. Pamiętaj, że inni ludzie również mogą myśleć w ten sam sposób. Potrafią podawać się za kogoś, kim w rzeczywistości nie są.

16. Bądź uprzejmy. Nie wdawaj się w zbędne dyskusje z natrętnymi osobami. Jeśli ktoś cię obraża, po prostu odejdź od komputera. Powiadom dorosłego lub administratora o danej osobie i jej zachowaniu. To ma być przede wszystkim zabawa, czyż nie?

17. Zachowaj prywatność. Nigdy nie udostępniaj haseł lub podpowiedzi do nich.

18. Uważaj. Jeśli coś brzmi zbyt dobrze, żeby było prawdą, prawdopodobnie nią nie jest! Sprawdzaj fakty, jeśli czegoś nie jesteś pewien.

 

ELEMENTARZ  BEZPIECZEŃSTWA

Elementarz bezpieczeństwa - kliknij